Zájemce o pozemky na Cvrčkově musí čekat

03.02.2022

Vstup nového developera na Cvrčkov souvisí i s tím, kde bude zimní stadion, sportovní hala, skate park a karavanová stání.

Text a foto: TOMÁŠ PŘIBYL

Prachatické radnici se ozval zájemce o pozemky na Cvrčkově určené k zastavění rodinnými a bytovými domy. Jednání s ním se ale propojila s diskusemi, které se na radnici a v zastupitelstvu vedou o tom, kam umístnit několik nových staveb - skate park, sportovní halu, zimní stadion a stání pro karavany. To vše by mohlo vzniknout na místě a v okolí nyní už bývalé střelnice.

Na radnici se loni v létě objevili zástupci firmy Marlo, která se podle svých webových stránek zaměřuje na residenční development. "Jsou to developeři, kteří za sebou mají poměrně bohaté zkušenosti z poměrně velkých celků, jejichž hodnota se blížila i jedné miliardě korun," řekl pro prachatickoNEWS.CZ starosta Martin Malý.

Developer se zajímal o pozemky na Cvrčkově nad bývalými kasárnami v území od ZTV Tribase k aleji u bývalé střelnice. Město na ně má zpracovanou studii zastavitelnosti, ale firma přišla s vlastním návrhem toho, jak toto území zastavět tak, aby se to ekonomicky vyplatilo. Deset až dvacet procent území by pokryly podle jejích představ rodinné domy a zbytek by byl určen pro menší či větší bytové domy.

Zastupitelstvo se s developerem sešlo na neoficiálním a neveřejném jednání a podle starosty měl vstup developera na Cvrčkov většinovou podporu v koalici i opozici. Jednání o případném výběrovém řízení a jeho podmínkách, však bylo zastaveno.

Podle starosty už má současné zastupitelstvo před sebou příliš krátký mandát na to, aby o tak důležité věci rozhodovalo. Navíc by zřejmě o podmínkách a podobě zástavby rozhodnout do voleb ani nestihlo, protože půjde o komplikovaný problém, který si vyžádá dlouhé diskuse. Především ale město nyní vůbec neví, jak velkou část těchto pozemků bude moct developerům nabídnout. A to proto, že neví, jak velkou část z nich bude potřeba využít na stavbu několika objektů, jejichž vznik se na radnici a v zastupitelstvu diskutuje řadu měsíců a let. Jde o zimní stadion, sportovní halu, skate park a stání pro karavany. A také o parkoviště pro tyto objekty a pro zájemce o singltreky, které město buduje.

Zatím platná studie zastavitelnosti území u bývalé střelnice s těmito objekty nepočítá a půjde o tak velké stavby, že zasáhnou zřejmě i do sousedních pozemků, o které má developer zájem. "Dokud o tom nebude rozhodnuto, tak nemá smysl s developerem jednat, protože nevíme, jak velkou plochu bychom do výběrového řízení na developera měli dát. Proto jsme jednání s developerem zastavili," řekl starosta Martin Malý.

Původně měla být plocha po bývalé střelnici a její okolí určeno také k zastavění rodinnými a bytovými domy. Změna účelu tohoto území na využití pro sportovní aktivity a pro karavany má podle starosty v zastupitelstvu podporu v koalici i opozici. A to zřejmě většinovou. Rozhodnout by se o ní mělo v zastupitelstvu podle současných předpokladů 30. března.

Pokud budou zastupitelé s umístěním zimního stadionu, skate parku, sportovní haly, pumptracku (který už tu je) a stání pro karavany na místě po bývalé střelnici souhlasit, mohla by nová studie vzniknout do příštího roku a nové zastupitelstvo by pak mohlo vyhlásit výběrové řízení na developera pro Cvrčkov.

Zdroj: https://www.prachatickonews.cz/0-zpr/zpr1541.htm