Prevence

26.03.2020

Prevence před koronavirem a onemocněním COVID-19

 1. Dbejte na důkladnou hygienu, zejména mytí rukou
 2. Dodržujte hygienu při přípravě pokrmů (umyté ruce, nekýchat na jídlo)
 3. Při kašli a kýchání zakrývejte ústa a nos (platí logicky směrem od nakaženého ke zdravému)
 4. Vyvarujte se kontaktu s nakaženými (viditelně nemocnými) lidmi, s příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání
 5. Pečlivě tepelně upravujte maso a vejce
 6. Necestujte
 7. Hlídejte si příznaky
 8. Zůstaňte v obraze a sledujte informace
 9. Pravidelně uklízejte a starejte se o čistotu domácnosti
 10. Noste správně ochrannou roušku
 11. Vyhněte se zalidněným místům i malým prostorům s více lidmi, např. výtahům

Protože se nemoc mezi lidmi přenáší stejně jako chřipka nebo SARS a MERS kapénkovou nákazou, dají se proti jejímu šíření použít roušky a respirátory. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Před nákazou mohou ochránit respirátory třídy FFP3. Při kýchání, smrkání a kašlání je potřeba použít kapesník, který se hned po použití vyhodí.

Nejvíce dbejte na důkladnou hygienu. Myjte si ruce pokaždé, kdy cestujete po blízkém okolí.Nezapomeňte ani na základní hygienické návyky, jako jsou mytí rukou před a během vaření, po návštěvě toalety, po kontaktu se zvířetem. V domácnosti pravidelně uklízejte a větrejte. Mimo to také dbejte na důkladné očištění nakoupených potravin.

Pokud jste na veřejnosti, nekašlete do dlaní, ale do rukávu či do předloktí. Během pohybu po okolí, či v městské hromadné dopravě si nesahejte do obličeje. Vyvarujte se hodně zalidněným místům. Pokud nosíte ochrannou roušku, ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem není mezera, a nepoužívejte ji opakovaně.