Prachatickou radnici nově povede trio Bauer – Nepustil - Kotrba

04.10.2022

PRACHATICE - 2/10 2022 - 19:54 - Dosavadní opozice s nováčky ze sdružení Prachatice společně podepsali koaliční smlouvu a starosta Malý míří do opozice.

Text: TOMÁŠ FRANTIŠEK PŘIBYL

Povolební jednání trvala týden a vznik nové koalice nezastavil ani návrh starosty Martina Malého, aby post starosty převzalo sdružení Prachatice společně a novou koalici vytvořilo s Nezávislými a ANO. 

ANO a Nezávislí končí v opozici. Pro Martina Malého to nyní znamená, že si bude muset vybrat, zda se vrátí na post vedoucího finančního odboru - v případě, že ho z něj nová koalice hned neodvolá - nebo zůstane zastupitelem. Vedoucím odboru městského úřadu a současně zastupitelem být podle zákona nemůže.

Starostou Prachatic se podle koaliční smlouvy po dvanácti letech opět stane Jan Bauer (SPOLU - ODS), neuvolněným místostarostou Jakub Nepustil (ŽIVÉ PRACHATICE) a druhým místostarostou bude Jan Kotrba (PRACHATICE SPOLEČNĚ).

Koalici bude podporovat i Robert Zeman (PRO PRACHATICE), ale k podpisu koaliční smlouvy se nepřipojil. "PRO Prachatice ustoupily personálním požadavkům ostatních subjektů, aby rada a tudíž koalice mohla vzniknout. Proto jsem také nepodepsal koaliční smlouvu. Ale budu podporovat všechny rozumné a programové věci, co posunou naše město kupředu a budou reálné," vysvětlil Robert Zeman.

Novou prachatickou koalici tak utvořily kandidátky SPOLU (ODS, TOP 09, NK), Živých Prachatic, Prachatic společně a lidovců. Dohromady mají jedenáct hlasů - s podporu Roberta Zemana dvanáct. V radě zasedne za ODS také ředitelka Národky Hana Bolková, Michal Piloušek (Živé Prachatice), Pavel Hodina (Prachatice společně) a Růžena Štemberková (KDU-ČSL).

Koalice si také už stihla stanovit řadu priorit. "První, co jsme řešili, je nepřipravenost pozemků pro výstavbu nového bydlení. To je velká priorita. Chceme zpřehlednit a zprůhlednit vyhlášku o přidělování městských bytů. Chceme také změnit jednací řád zastupitelstva a chceme změnit i atmosféru jednání zastupitelů. Chceme i zpřístupnit materiály rady a zastupitelstva," vyjmenoval pro prachatickoNEWS.CZ Jan Bauer s tím, že k prioritám koalice bude patřit i spolupráce se spolky, osadami a podnikateli. "Velkou prioritou bude připravit projekty pro energetické úspory. V tom si myslím, že Prachatice také zaspaly," dodal Jan Bauer.

Rozdělení kompetencí mezi starostu a místostarosty chce koalice zveřejnit s koaliční smlouvou. I když přitom zůstávají v Prachaticích dva místostarostové, městský rozpočet výrazně ušetří. Jan Bauer jako poslanec může dostat maximálně 40 % odměny pro starostu a Jakub Nepustil bude dostávat jako neuvolněný také nižší odměnu. 

Zdroj: https://www.prachatickonews.cz/0-zpr/zpr1850.htm