Prachatice očima evropských umělců v kalendáři na rok 2021

20.11.2020

PRACHATICE - 20/11 2020 - 9:54 - Kalendář Prachatic na rok 2021 je sestaven z vybraných obrazů vytvořených v rámci Mezinárodního výtvarného workshopu SALVE PRACHATICE.

Text a foto: ZDENĚK PŘIBYL

Vydalo ho Město Prachatice, odbor kultury, školství a cestovního ruchu, v nákladu 1000 kusů. O tisk se postarala českobudějovická Reklamní agentura & tiskárna Karmášek. Do velkého nástěnného kalendáře, orientovaného tentokrát na výšku, se mohlo vejít třináct obrazů, které jeho tvůrci pečlivě vybrali z let 2006 až 2019. Podle pravidel workshopu SALVE PRACHATICE totiž každý ze zúčastněných autorů dobrovolně věnuje na závěr tvořivého týdne jedno své dílo městu. Takže bylo z čeho vybírat.

"Nápad vzešel z našeho odboru. Protože se letos nemohl z důvodu koronavirové epidemie uskutečnit jubilejní 15. ročník workshopu SALVE PRACHATICE, chtěli jsme si ho připomenout kalendářem," řekla vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková. "Obrazy jsme do něj vybíraly také společně, ale musím říci, že velký podíl na tom měla naše kolegyně Mirka Le Guen. Posuzovalo se téma, barevnost, orientace - nejlépe na výšku, a řada dalších věcí. Kalendář je i naší přípravou na workshop SALVE přesunutý na příští rok, o kterém věříme, že se rozhodně uskuteční," dodala.

Z titulní stránky každý rok jinak tematicky orientovaného kalendáře Prachatic na nás bude tedy v průběhu příštího roku shlížet obraz prachatické Nové radnice od Wolfganga Augermeiva. A jak budeme měsíc po měsíci obracet listy, budou před námi od ledna do prosince 2021 postupně defilovat díla Matouše Vondráka, Václava Kuneše, Jiřího Kubelky, Viktora Hristova, Sandry Huberové, Jany Peškové (po zásluze dvakrát), Helgy Máderové, Audrone Krikščionaitiene (rovněž dvakrát), Nijole Trinkunene a Aleny Petříčkové.

Další působivé obrázky od řady českých, slovenských, bavorských, rakouských a dalších autorů najdeme v současně vydaném stolním pracovně - kulturním kalendáři Prachatic na rok 2021. Hned za titulní stranou nás přivítá pozvánka na jubilejní XXX. ročník Slavností solné Zlaté stezky ve dnech 25. a 26. června 2021, který se letos vinou nebezpečí šíření nového typu koronaviru rovněž nemohl konat. Každý týden se pak můžeme kochat novými působivými obrázky doprovázenými pozváním na další kulturní pořady.

Oba kalendáře, velký nástěnný a malý stolní, člověka potěší a nadlouho zahřejí na duši. Tak šťastný a ještě šťastnější nový rok 2021!

Zdroj: https://www.prachatickonews.cz/0-zpr/zpr832.htm