Odstartoval Týden vědy a techniky. Kvůli koronaviru letos pouze v on-line formě

02.11.2020

Letošní ročník Festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR se koná kvůli pandemii koronaviru poprvé celý on-line. Od pondělí 2. 11. do neděle 8.11. nabídne přednášky předních českých vědců, které budou stejně jako dokumentární filmy a budou ke zhlédnutí zdarma na webu www.tydenvedy.cz. Jubilejní 20. ročník festivalu oslaví 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR, připomene největší vědecké úspěchy jejích pracovníků a ukáže, jak jednotlivá pracoviště aktuálně přispívají v boji proti covidu-19.

Festival vědy odstartoval v pondělí ve 14:00 hod. přednáškou nazvanou Koronaslova v síti novinářských otázek.

Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová k festivalu uvedla: "Akademie věd České republiky představuje již 20 let návštěvníkům Týdne vědy a techniky AV ČR aktuální vědecké poznatky a výsledky bádání ze svých pracovišť. Jinak tomu nebude ani letos, kdy je zpřístupňování nejnovějšího výzkumu veřejnosti zvláště naléhavé. Zejména když jsme všichni znepokojeni vývojem a prognózou epidemiologické situace, hraje dostupnost současných odborných poznatků zásadní roli. Velmi mě proto těší, že i tentokrát festival nabídne široké veřejnosti pestrý program," řekla Eva Zažímalová a dále doplnila, že s ohledem na stávající epidemiologická opatření se organizátoři rozhodli návštěvníky pozvat místo na jednotlivá pracoviště ke sledování online příspěvků českých vědců. A to tak, aby zachovali interaktivitu festivalu pomocí živě přenášených besed s odborníky, kterým diváci mohou zasílat své dotazy.

Budou se promítat i dokumentární filmy

Součástí festivalu je tradičně promítání tematických dokumentárních filmů. Zájemci o vědu se mohou těšit třeba na snímek "Perkův dalekohled", který propojuje největší český dalekohled s fenoménem české astronomie Lubošem Perkem.

Magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně a další jevy ovlivňující životy lidí po celém světě představí cyklus nazvaný Tiché hrozby.

Největší vědecký festival v Česku

Týden vědy a techniky AV ČR se za dobu své existence stal největším vědeckým festivalem v Česku. Loňský ročník nabídl napříč republikou 619 přednášek, exkurzí, workshopů či výstav. Festivalu se zúčastnilo 47 tisíc návštěvníků.

Program: https://www.tydenvedy.cz/program/#c=0 

Online filmy: https://www.tydenvedy.cz/program/#c=0&z=3

Online z Národní: https://www.tydenvedy.cz/program/#c=0&z=2

Zdroj: ČT24, www.tydenvedy.cz, www.jhk.cz