Nemocniční laboratoř bude moct otestovat Prachaticko za měsíc

17.01.2022

Prachatická nemocnice kupuje nové vybavení pro svou mikrobiologickou laboratoř, aby výrazně navýšila kapacity PCR testů.

Nové robotické vybavení pro své Oddělení lékařské mikrobiologie kupuje nemocnice na základě pokynu hejtmana, který požaduje navýšení kapacity PCR testů na covid v okresních nemocnicích, které patří kraji. Nemocnice už vybrala dodavatele, který nové vybavení dodá za necelé dva miliony korun i s DPH a smlouva s termínem dodání do deseti dnů už byla zveřejněna na webu veřejných zakázek.

Jihočeští radní navíc minulý týden souhlasili s žádostí prachatické nemocnice o dotaci z prostředků rozdělovaných EU, která může pokrýt až sedmdesát procent uznatelných nákladů. "Cílem projektu je navýšit stávající kapacitu cca 400 testů denně na kapacitu laboratoře minimálně 1500 PCR stanovení denně - to je v osmihodinové pracovní době laboratoře bez nutnosti navýšení počtu kvalifikovaného personálu," uvedla nemocnice v zadávací dokumentaci výběrového řízení.

Taková kapacita laboratoři umožní otestovat všechny obyvatele Prachaticka za zhruba třicet dní. Nové vybavení přitom pomůže rychleji zpracovávat vzorky jak z kloktání, tak těch odebraných z nosohltanu a tvoří ho robotická stanice pro přípravu vzorků a tři PCR termo cyclery. Dodavatelem je pražská firma I.T.A. Intertact.

Zdroj: https://www.prachatickonews.cz/0-zpr/zpr1513.htm