NEBAHOVY: 2017

11.06.2017

Nové knihy o historii obce mají Nebahovy na Prachaticku. Publikace si lidé poprvé prohlédli při oslavách 700. výročí od založení osady Nebahovy minulý týden.

"Jednu knihu zpracovala doktorka Mazáčková, to je podrobná historie do roku 1900. Autorem druhé publikace jsem já a zabýval jsem se historií vsi Nebahovy od roku 1900 a k tomu přidal stručnou historii okolních osad, tam je to od první písemné zprávy," připomněl historik Pavel Fencl z prachatického muzea.

Starosta František Mráz ocenil, že fotografie poskytli místní lidé. "Chtěl bych poděkovat obyvatelům obce, kteří nám poskytli historické fotografie. Některé jsou více než sto let staré. Na jednom snímku je například obyvatel, kterému by letos bylo sto let," připomněl.

Historik Pavel Fencl doplnil, že v textu je dost podobných zajímavostí. "Některé informace jsou mimořádně zajímavé. Například v roce 1947 místní národní výbor v osadě Jelemko udělil čestné občanství Stalinovi. Předpokládám, že mu ho dosud asi nikdo neodejmul. Nicméně dělal to MNV Jelemek, takže obecní úřad Nebahovy se k tomu nemusí hlásit," řekl.