Lhenice a Vitějovice slavily 700 let

20.09.2022

Co spojovalo obě obce v roce 1983, to bylo 700. výročí doložené existence. Slavilo se nejen shromážděním a sportem.

Ve Lhenicích to bylo například přehlídkou techniky, kterou používali zdejší vyhlášení a široko daleko uznávaní ovocnáři. Dali tak 15. června 1983 nahlédnout do své "kuchyně" a je třeba říci, že se o výstavku v rámci Ovocnářského dne, jako součásti oslav výročí, lidé opravdu zajímali.

Sedm set let Vitějovic obyvatelé a rodáci oslavili v létě se svými hosty. Nejstarší osídlení tu i dnes připomíná 12 slovanských mohyl v místě zvaném V kluzí, ale i zbytky středověkého hradu na kopci Osule. K výročí vydal MNV Vitějovice v roce 1982 publikaci Jana Hrbka s kolektivem nazvanou 700 let obce Vitějovice.

Černobílé Prachaticko představuje cyklus fotoreportáží z archivu černobílých negativů Zdeňka Přibyla, který je nejdéle sloužícím novinářem našeho regionu. Reportáže vnikaly od 70. do 90. let v době, kdy psal a fotil pro týdeník Hraničář, deník Jihočeskou pravdu i prachatický městský zpravodaj "Péčko". Jde o unikátní archiv čítající desítky tisíc fotografií a tisíce reportáží, obsahující často jinde nedochovaný zpravodajský a historický materiál.

Foto a zdroj: https://www.prachatickonews.cz/0-foto/foto605.htm