Den otevřených dveří v nebahovské části firmy Prima Agri

14.02.2020

V lednu proběhl den otevřených dveří v nebahovské části firmy Prima Agri u příležitosti vybudování nového kravína. Prohlídka celého areálu byla velmi zajímavá a od majitele firmy Prima Agri, pana F. Hodiny, jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o chovu skotu v současných podmínkách.

Firma Prima Agri a Prima Energo chovají celkem do 1100 kusů skotu. Nová stáj na odchov mladého dobytka v Nebahovech pojme až 180 kusů, ale pro lepší komfort zvířat je stav do 150 kusů. Ročně se narodí 400 telátek mléčných a 180 telat masných plemen. Průměrná kravička nadojí za den 33 litrů mléka, ale "rekordmanka" nadojila až 67 litrů mléka denně. Celkem ročně firma vyprodukuje 3,5 milionů litrů mléka! Osobně mě zaujalo využívání elektroniky a čipů, které slouží ke sledování nejrůznějších funkcí zvířat. To podrobně vysvětluje pan Hodina:

Každá dojnice má na noze tzv podometr, který sleduje, zaznamenává a přeposílá zootechnikovi údaje, ze kterých lze vyhodnotit nejen aktuální dojivost, ale též počátek onemocnění zvířete nebo vhodnou dobu pro inseminaci. Dojnice po otelení procházejí rizikovým obdobím, proto jsou vybaveny obojky, které signalizují počáteční metabolické poruchy. Další čipy zase dokáží pohlídat říji u zvířat. Úplnou novinkou jsou čipy umístěné na kořeni ocasu kraviček před otelením, které při začátku telení vyšlou signál formou sms na telefon. Díky automatickému, počítačem řízenému přihrnovači krmení lze nastavit krmení dle potřeby - i v noci, což opět zvyšuje dojivost.

Firma prodává březí jalovice do osmi států východní Evropy. Je nejlepším podnikem v mléčné užitkovosti v okrese Prachatice. Delegace předních odborníků a veterinářů z Ruska, která navštívila několik významných chovů v celé ČR, označila zvířata firmy Prima Agri za nejlepší! V roce 2018 vyhrál národní šampionát býk plemene limousine a byl zvolen v obrovské konkurenci národním vítězem. Kromě toho firma vyprodukovala spoustu plemenných býků, kteří jsou nyní ve stádech po celé ČR.

Další plány prozrazuje pan F. Hodina: "Časem bych chtěl vybudovat malou porážku a bourárnu masa. Přál bych si, aby lidé ochutnali opravdu kvalitní uzrálé hovězí maso, protože podle mého je hovězí maso nejkvalitnější a nejchutnější zdroj bílkovin." A dále dodává: "Přeji všem občanům Obce Nebahovy pevné zdraví a spokojenost a ať naší firmě zachovají přízeň a odpustí občas vůni hnoje, když s ním projíždíme vesnicemi."

Také my přejeme zemědělské firmě Prima Agri a Prima Energo hodně úspěchů, další prvenství v produkci masa a mléka a naplnění všech dalších plánů.

L. Šímová

https://www.primaagri.cz