Čeští vědci vyzývají k nekompromisnímu osobnímu lockdownu

15.10.2020

K přísnému a nekompromisnímu "osobnímu lockdownu" vyzvala skupina českých vědců vzhledem k rekordnímu nárůstu počtu lidí s covidem, který Česko zatěžuje v posledních dnech, přičemž křivka růstu exponenciálně roste. Vědci varují, že když obyvatelé nebudou dodržovat bezpečnostní opatření jako nošení roušky, a zejména omezení osobních kontaktů, budou umírat tisíce lidí. 

Vědci radí Čechům následující:

1) Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech - například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

2) Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky.

3) Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na www.manipulatori.cz)

4) To, co uděláme, či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat - nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých. Víme z mnoha analýz a studií, že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie nejúčinnější.

Zdroj: https://www.novinky.cz/stalo-se/clanek/cesti-vedci-vyzyvaji-neschazejte-se-a-noste-rousky-smrt-hrozi-tisicum-lidi-40339299